אומן ראש השנה

רבות דובר על הנסיעות הרבות לציון רבי נחמן בראש השנה. לא רק אלפי חסידיו פוקדים את הציון בראש השנה אלא רבים בוחרים לנסוע עם מגוון חבילות לאומן כדי להתחיל את השנה ברגל ימין.

גברים מתפללים בציון רבי נחמן
גברים מתפללים בציונו הקדוש של רבי נחמן מאומן. צילום: שלומי זנתי

להתחיל את השנה ברגל ימין

התופעה החלה בעקבות צוואתו של רבי נחמן שציינה כי הוא מבקש שיגיעו אליו בראש השנה במיוחד, כי אז יש לעת זו את התיקון הגדול ביותר לא רק עבור העולם האישי של המאמין אלא עבור עולמות שלמים, ולמעשה תיקון העולם כולו. אל מול הכרזה מרגשת זו ובקשה זו לא רק שאין מסרבים אלא הנפש עצמה מתחילה להתעורר ולהתחיל את התיקון שלה כל שנה מחדש מול ציון הצדיק רבי נחמן באומן.

אומן ראש השנה

מסע לאומן בראש השנה תואם ומקביל לעת הזו של ההכנות לתחילת השנה החדשה, בה נקבעים גורלות ונחתמים בכל נושא- אם בפרנסה, אם בבריאות, אם בגשמיות ואם ברוחניות. קשה לתאר את החוויה מלאת העצמה הזו של אלפי מאמינים וחסידים מגובשים ומתכנסים בציון הקדוש, מתפללים שרים או רוקדים יחד ומעצימים את המושג אומן ראש השנה. ימים אלו משפיעים על השנה כולה, לשאוב בה כוחות ולחזור עם אורות וחיזוקים, להתמלא בכוחות נפש וגוף לקראת הבאות, ימים שהם מלאים בטוהרה, בקדושה, ימים של זיכוך הנפש כאשר כל אומן הופכת למעשה לבית תפילה אחד גדול, מקום של עלייה לרגל. בכל שנה מחדש ראש השנה נקשר עם רבי נחמן ומכל קצוות החברה עולים לרגל לפקוד מקום קדוש אחד.

להתקדש ולהתמלא ברוחניות

זה החל כאשר רבי נחמן בטרם נפטר העמיד בשבועה שניים מתלמידיו כי "מי שיבוא על קברי ויאמר שם אלו העשרה מזמורי תהילים, וייתן פרוטה לצדקה עבורי, אפילו אם גדלו ועצמו עוונותיו וחטאיו מאוד מאוד, חס ושלום, אזי אתאמץ ואשתדל לאורך ולרוחב להושיעו ולתקנו. אשתטח לאורך ולרוחב להיטיב עמו. בפאותיו אמשכהו ואוציאהו משאול תחתיות. ואני חזק בכל הדברים שלי, אך בזה אני חזק ביותר… רק שיקבל על עצמו להבא שלא ישוב אל דרכו הרעה". הבטחה מרגשת זו לא נשמעה מעולם בעבר ופעלה כצוואה מופלאה כאשר בחלוף השנים גבר זרם הפוקדים את הציון והמתמלאים באורות כמובטח. עוד הבטיח רבי נחמן בצוואתו כי התיקון בראש השנה יהיה התיקון הגדול ביותר, ועל כן הכוח העצום של הצדיק משך את העם להתעלות ברוחניות שלהם, להתקרב אל בורא עולם ובוודאי במועד הסמלי כל כך אותו ציין רבי נחמן- בראש השנה

הקרבה לצדיק

כידוע כוחם הנבואי של צדיקים פעל עוד בימי חייהם והגיע לדרגות גבוהות כל כך עד אשר צדיקים נמצאים במצב רוחני גבוה של קשר לכוחות עליונים ונשגבים, ואלו מעניקים קשר מיוחד וקרוב יותר לבורא עולם. עצם הקרבה לצדיק רבי נחמן שיסד חסידות שלמה ותורה שלמה מלאה בפנינים ובאמרות חכמה שמשפיעות לטובה גם על הנפש המיוסרת ביותר, עצם הקרבה אליו בציון הקדוש שלו גורמת לכל נשמה להרגיש את הדבר הגדול מתקיים מול עיניך במסע, עם התעוררות ויכולת בעומק הלב ללמוד מן התורה הזו, להתקרב לבורא וליצור עמו קשר.  

השאירי תגובה

מאמרים פופלרים

טיסות לאומן בקרוב

עקבי אחרינו

רוצה לקבל את המאמר לפני כולן?

** כתיבת דוא"ל שלך, מאשרת את הצטרפותך לרשימת תפוצה לקבלת מיילים

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן